logo twoja czestochowa.pl
Informacje z Częstochowy i okolic
Dzisiaj jest: 18.03.2018
Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Częstochowa od -9°C do -4°C
[27.07.2017]

Spór o drzewa w al. Armii Krajowej

Informacje

Miasto na zwołanym dzisiaj briefingu prasowym przedstawiło swoje stanowisko dotyczące wycinki drzew przy al. Armii Krajowej, gdzie zmodernizowany ma zostać kanał deszczowy i torowisko tramwajowe. Drzewa owszem, mają zostać wycięte, jednak w ich miejsce ma zostać zasadzonych dwa lub trzy razy więcej.

Mogę śmiało powiedzieć, że będziemy bronić każdego drzewa, którego wycinka nie jest niezbędna – deklaruje zastępca prezydenta miasta Mirosław Soborak. Krytykę mieszkańców i mediów tłumaczy niezapoznaniem się z ostatecznym projektem przebudowy arterii, a opieraniem swoich opinii na analizie wstępnych założeń.

Bilans potencjalnych zmian w urządzeniu zieleni, związany z projektowaną przebudową alei Armii Krajowej (której kontekstem jest także projekt modernizacji linii tramwajowej) wygląda obecnie tak, że nasadzonych zostałoby 284 nowych drzew, natomiast konieczność wycięcia może dotyczyć od 80 do 146 drzew, w zależności od tego, jakie rozwiązanie dotyczące przebudowy kanalizacji deszczowej będzie możliwe i przyjęte do realizacji.

Przy okazji inwestycji ma zostać dosadzonych także 5 tys. metrów kwadratowych krzewów i 1,2 tys. m kw. bylin. Obecny żywopłot zostanie przycięty, a tam, gdzie to niezbędne, przesadzony. Część z 80 drzew, które trzeba będzie usunąć nadaje się do wymiany, ze względu na stan zdrowotny.  

Z założenia projekt ma zostać dopasowany do różnych grup uczestników ruchu drogowego, w tym m.in.: wyspy dla pieszych czy zatoki dla autobusów. Pasy środkowe będą zawężone do 3 m, pasy skrajne są projektowane na 3,25 m. Zastosowanie poszerzeń przy skrzyżowaniach, na których są lewoskręty ograniczą niebezpieczne manewry wykonywane obecnie przez kierowców. Przesunięcie jezdni lekko w kierunku zachodnim wynika natomiast z konieczności zsynchronizowania tego projektu z projektem przebudowy infrastruktury tramwajowej, a więc zaplanowania normatywnych i komfortowych peronów autobusowych oraz tramwajowych.

Przewiduje się sadzenie drzew także na tych peronach autobusowych i tramwajowych, co da - oprócz pozytywnego efektu estetycznego - dodatkowe zacienienie. Planowane jest także zastosowanie dodatkowego szpaleru drzew między zachodnią jezdnią a chodnikiem (po to potrzebna jest korekta żywopłotów i odmłodzenie zdziczałych roślin). Jednocześnie po zachodniej stronie alei zainstalowane zostaną dodatkowe ławki i kosze na śmieci, co pozwoli wprowadzić w tym miejscu funkcję quasi-parkową. Ze względu na to, że drzewa rosną obecnie na kanale deszczowym (ingerując w jego strukturę), miasto dąży do tego, by przeprowadzić remont bezwykopowy instalacji, co pozwoli na uratowanie ich znacznej części. Trwają starania, by zrezygnować z planowanego zwiększenia średnicy kanału deszczowego, stosując w zamian retencję, poprzez zastosowanie zbiorników podziemnych w górnym biegu kanału deszczowego, co pozwoli odprowadzić nadmiar wody.

Podobny spór obserwowaliśmy już przy koncepcji wymiany drzew i remontu alei i ulicy Warszawskiej. Efekt końcowy przypadł jednak do gustu mieszkańców, a nawet spotkał się ze spora aprobatą.

 

k.k.

 

Sport
AZS już jutro w finale I Ligi?
Sukces pięściarzy KS „Start"!
Więcej »
Imprezy w Częstochowie
Koncert - Stare Dobre Małżeństwo
12.02.2017
"Klimakterium 2 ..."
12.11.2016
Więcej imprez »
Ogłoszenia
[Dam prace] Spedytor Krajowy/Międzynarodowy
[Dam prace] Programista Java / Starszy Programista Java
[Dam prace] Osoba do wykładania asortymentu w Częstochowie /Merchandiser/
[Dam prace] OBSŁUGA KLIENTA W RESTAURACJI
[Sprzedam] Roznoszenie ulotek reklamowych
[Dam prace] Praca od zaraz
[Dam prace] Kierownik Restauracji - Częstochowa
[Szukam pracy] Koszenie traw, nieużytków, drzewek itp
[Sprzedam] SPRZEDAM SKLEP Z CZĘŚCIAMI SAMOCHODOWYMI !!!
[Dam prace] Kierowca C+E w fabryce Mercedesa w Niemczech
[Dam prace] Pracownik budowlany - NIEMCY
[Dam prace] Kelner-kelnerka - NIEMCY
[Dam prace] Monter wodno - kanalizacyjny - NIEMCY
[Dam prace] praca w hotelach
[Sprzedam] Sprzątanie po zmarłym zgonie
[Sprzedam] Suknia ślubna
[Sprzedam] Wózek Tako Jumper
[Dam prace] praca w restauracji
[Nieruchomości] Sprzedam mieszkanie
[Nieruchomości] Zgubiono legitymacje szkolną
[Dam prace] Praca w odszkodowaniach
[Szukam pracy] Korepetycje z TPL-u Częstochowa
[Nieruchomości] Sprzedam mieszkanie
[Sprzedam] Wózek Roan Marita głeboko-spacerowy
[Sprzedam] Sprzedam baleriny włoskiej firmy Bagatt
[Dam prace] OFERTA PRACY ! Duże zarobki !
[Kupie] KUPIE stare ordery,medale
[Szukam pracy] Licencjonowany doradca zawodowy
[Oddam] Ratujemy nóżkę Rayyana
[Sprzedam] Kostka granitowa,kamień murowy. Tanio!!!
[Sprzedam] Sprzedania Xperię mini pro
[Sprzedam] Sprzedam trampki converse
[Sprzedam] Sprzedam samochód
Zdrowie
Tylko jedna bramka padła w meczu Rakowa z Polonią Bytom
Bezpłatna kolonoskopia - przebadaj się !
Reklamy