logo twoja czestochowa.pl
Informacje z Częstochowy i okolic
Dzisiaj jest: 18.03.2018
Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Częstochowa od -9°C do -4°C
[11.04.2014]

Przeciwni likwidacji połączeń kolejowych

Informacje

Częstochowski samorząd domaga się przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Częstochowa-Lubliniec - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie na czwartkowej sesji.
W stanowisku skierowanym do władz Województwa Śląskiego – sejmiku i zarządu województwa, jak również do zarządu Kolei Śląskich Sp. z o.o, radni wyrazili zaniepokojenie, że w nowym rozkładzie jazdy pociągów na lata 2014/2015, który będzie obowiązywał od 14 grudnia, nie zostaną ujęte połączenia relacji Częstochowa-Lubliniec-Częstochowa.
Pociągów tej relacji nie ma również w obecnie obowiązującym rozkładzie jazdy z uwagi na trwające na tym odcinku linii kolejowej prace modernizacyjne. Po ich zakończeniu kursujące tamtędy pociągi pasażerskie będą mogły rozwinąć większą prędkość (do 120 km/h), co pozwoli skrócić czas podróży między miastami do 34 minut (szybciej o 10 minut niż przed remontem). Zdaniem częstochowskiego samorządu uczyni to podróż koleją jeszcze bardziej konkurencyjną w stosunku do komunikacji autobusowej i busowej.
Radni oraz prezydent miasta, który rekomendował Radzie Miasta to stanowisko, zwracają uwagę, że brak połączenia między Częstochową i Lublińcem już teraz utrudnia mieszkańcom okolicznych miejscowości dojazd do pracy i szkół, zmuszając ich do korzystania z innych, często bardziej kosztownych i mniej wygodnych, środków transportu.
Dlatego Rada Miasta Częstochowy, przyjmując z dezaprobatą plany nieuwzględnienia połączeń na tym odcinku w przyszłym rozkładzie jazdy, wnioskuje do władz Województwa Śląskiego – sejmiku i zarządu województwa, jak również do zarządu Kolei Śląskich Sp. z o.o. – o przywrócenie kursów na trasie Częstochowa-Lubliniec.
Swój protest w związku z czasowym zawieszeniem połączeń na linii nr 61 częstochowscy radni wyrazili już w grudniu 2013 r. Stałe pozbawienie połączenia kolejowego miejscowości położonych przy trakcie kolejowym Częstochowa-Lubliniec może – zdaniem częstochowskiego samorządu skutkować sukcesywną, cywilizacyjną degradacją tych miejsc, które zostaną trwale odcięte – w zakresie transportu kolejowego – nie tylko od najbliższych ośrodków miejskich, ale w konsekwencji – także od innych części kraju.
Rozumiejąc względy ekonomiczne i koszty związane z utrzymaniem linii, Rada Miasta Częstochowy zaakcentowała, że kolej to instytucja użyteczności publicznej, a linia Częstochowa-Lubliniec spełnia, oprócz praktycznych celów komunikacyjnych, ważne funkcje budowania i podtrzymywania więzi społecznych w obrębie północnego subregionu województwa śląskiego.
Samorząd miasta zaproponował w swoim stanowisku „aby w razie braku środków finansowych na uruchomienie większej liczby połączeń, przywrócone zostały przynajmniej poranne i popołudniowe kursy, umożliwiające dojazd i powrót ze szkół oraz zakładów pracy”.
W przypadku braku taboru na zabezpieczenie wspomnianych połączeń w spółce Koleje Śląskie, radni zaapelowali o rozpatrzenie możliwości zawarcia umów z Oddziałami Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. w Opolu i Łodzi. Umowy mogłyby dotyczyć przedłużenia połączeń relacji Opole-Lubliniec – do Częstochowy oraz Piotrków Trybunalski–Radomsko-Częstochowa – do Lublińca.

Sport
AZS już jutro w finale I Ligi?
Sukces pięściarzy KS „Start"!
Więcej »
Imprezy w Częstochowie
Koncert - Stare Dobre Małżeństwo
12.02.2017
"Klimakterium 2 ..."
12.11.2016
Więcej imprez »
Ogłoszenia
[Dam prace] Spedytor Krajowy/Międzynarodowy
[Dam prace] Programista Java / Starszy Programista Java
[Dam prace] Osoba do wykładania asortymentu w Częstochowie /Merchandiser/
[Dam prace] OBSŁUGA KLIENTA W RESTAURACJI
[Sprzedam] Roznoszenie ulotek reklamowych
[Dam prace] Praca od zaraz
[Dam prace] Kierownik Restauracji - Częstochowa
[Szukam pracy] Koszenie traw, nieużytków, drzewek itp
[Sprzedam] SPRZEDAM SKLEP Z CZĘŚCIAMI SAMOCHODOWYMI !!!
[Dam prace] Kierowca C+E w fabryce Mercedesa w Niemczech
[Dam prace] Pracownik budowlany - NIEMCY
[Dam prace] Kelner-kelnerka - NIEMCY
[Dam prace] Monter wodno - kanalizacyjny - NIEMCY
[Dam prace] praca w hotelach
[Sprzedam] Sprzątanie po zmarłym zgonie
[Sprzedam] Suknia ślubna
[Sprzedam] Wózek Tako Jumper
[Dam prace] praca w restauracji
[Nieruchomości] Sprzedam mieszkanie
[Nieruchomości] Zgubiono legitymacje szkolną
[Dam prace] Praca w odszkodowaniach
[Szukam pracy] Korepetycje z TPL-u Częstochowa
[Nieruchomości] Sprzedam mieszkanie
[Sprzedam] Wózek Roan Marita głeboko-spacerowy
[Sprzedam] Sprzedam baleriny włoskiej firmy Bagatt
[Dam prace] OFERTA PRACY ! Duże zarobki !
[Kupie] KUPIE stare ordery,medale
[Szukam pracy] Licencjonowany doradca zawodowy
[Oddam] Ratujemy nóżkę Rayyana
[Sprzedam] Kostka granitowa,kamień murowy. Tanio!!!
[Sprzedam] Sprzedania Xperię mini pro
[Sprzedam] Sprzedam trampki converse
[Sprzedam] Sprzedam samochód
Zdrowie
Tylko jedna bramka padła w meczu Rakowa z Polonią Bytom
Bezpłatna kolonoskopia - przebadaj się !
Reklamy