logo twoja czestochowa.pl
Informacje z Częstochowy i okolic
Dzisiaj jest: 23.02.2018
Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa
Częstochowa od -6°C do -2°C
[04.03.2016]

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

Zdrowie

Na początku kwietnia w Częstochowie rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepieniami objęte 

są dziewczęta urodzone w 2004 r. i zamieszkałe na terenie miasta. Akcja w całości jest finansowana przez Urząd Miasta Częstochowy.
Szczepienia przeciwko HPV w Częstochowie odbędą się już po raz piaty. Ich celem jest przede wszystkim zapobieganie rakowi szyjki macicy (RSM), drugiego pod względem częstotliwości występowania nowotworu złośliwego wśród kobiet w wieku 20-44 lat.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
HPV jest wirusem powszechnym. Istnieje około 200 jego typów, z których część może być przyczyną zmian w postaci brodawek na skórze, łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych oraz nowotworów złośliwych np. raka szyjki macicy czy raka prącia.
Za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które są przyczyną prawie 70 proc. przypadków raka szyjki macicyi.
To właśnie za odkrycie, powiązania pomiędzy występowaniem nowotworu a zakażeniem wirusem, w 2008 roku niemiecki lekarz Harald zur Hausen otrzymał Nagrodę Nobla
w dziedzinie fizjologii i medycyny. Dzięki temu udało się naukowcom wynaleźć szczepionkę, która w połączeniu z regularnie wykonywaną cytologią może skutecznie ochronić miliony kobiet przed rakiem szyjki macicy.
Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV
są stosowane od 2006 roku, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone
w badaniach klinicznych, dlatego jako lekarz, a także kobieta, matka i babcia zachęcam do skorzystania z darmowych szczepień, które mogą uratować życie dziewcząt w przyszłości – powiedziała prof. dr hab. med. Alicja Chybicka.
Ryzyko zakażenia onkogennym typem wirusa HPV towarzyszy kobiecie od inicjacji seksualnej przez całe życie aktywności płciowej. Chociaż większość zakażeń HPV obserwuje się u kobiet między 16 a 26 rokiem życia, to zwykle mają one charakter przemijający i samoistnie ustępują w przeciągu kilku miesięcy. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, które jest przyczyną raka szyjki macicy.
W wielu krajach o mniejszym PKB per capita, jak Czechy, Słowacja czy Węgry, szczepionki te są refundowane z budżetu państwa. Polki wciąż czekają na powszechne szczepienia chroniące przed wirusem HPV. Niektóre samorządy prowadzą programy profilaktyki raka szyjki macicy z własnych środków – edukując, nakłaniając kobiety do zgłaszania się na cytologię oraz finansując szczepienia dla dziewcząt. W Polsce jest to jedyny, quasi-systemowy sposób, który podejmuje wyzwanie walki z RSM, jednak takie działania prowadzą tylko nieliczne samorządy.
W Polsce szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jego koszt waha się od 900 do 1200 zł za cały cykl. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania.
Szczepienia w Częstochowie
Szczepienia w Częstochowie rozpoczynają się na początku kwietnia na terenie szkół podstawowych i w przychodniach lekarskich, które uczestniczą w„Programie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2014 – 2018 miasta Częstochowy” . Pierwszą dawkę można przyjąć do 10 czerwca. Zaleca się podanie 3 dawek szczepionki. Udział dziecka, jest poprzedzony kwalifikacją lekarza pediatry. Aby dziecko zostało zaszczepione niezbędna jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego.
Wszędzie tam, gdzie prowadzone są szczepienia, dodatkowo odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Są one doskonałą okazją do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i wykonania cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna się bowiem opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii.
Spotkania edukacyjne w Częstochowie odbędą się:
10.03.2016 (czwartek) o godz. 17.30 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta, ul. Śląska 11/13
14.03.2016 (poniedziałek) o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 31, ul. PCK 18
14.03.2016 (poniedziałek) o godz. 18.30 w Gimnazjum nr 22, ul. Jesienna 42

Są to spotkania dla rodziców dziewczynek uprawnionych do szczepienia, dotyczące programu zdrowotnego BEZPŁATNYCH szczepień przeciwko zakażeniom wirusami HPV fundowanych przez Urząd Miasta Częstochowa. Wykład poprowadzą dr n. med Anna Bartosińska-Dyc, Klinika Ginekologii Onkologicznej ICZMP Łódź oraz lek. med Marta Mianowska-Malec, Klinika Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej, Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Oddział Gliwice. 

Sport
AZS liderem po rundzie zasadniczej!
Porażka akademiczek w Sochaczewie
Więcej »
Imprezy w Częstochowie
Koncert - Stare Dobre Małżeństwo
12.02.2017
"Klimakterium 2 ..."
12.11.2016
Więcej imprez »
Ogłoszenia
[Dam prace] Spedytor Krajowy/Międzynarodowy
[Dam prace] Programista Java / Starszy Programista Java
[Dam prace] Osoba do wykładania asortymentu w Częstochowie /Merchandiser/
[Dam prace] OBSŁUGA KLIENTA W RESTAURACJI
[Sprzedam] Roznoszenie ulotek reklamowych
[Dam prace] Praca od zaraz
[Dam prace] Kierownik Restauracji - Częstochowa
[Szukam pracy] Koszenie traw, nieużytków, drzewek itp
[Sprzedam] SPRZEDAM SKLEP Z CZĘŚCIAMI SAMOCHODOWYMI !!!
[Dam prace] Kierowca C+E w fabryce Mercedesa w Niemczech
[Dam prace] Pracownik budowlany - NIEMCY
[Dam prace] Kelner-kelnerka - NIEMCY
[Dam prace] Monter wodno - kanalizacyjny - NIEMCY
[Dam prace] praca w hotelach
[Sprzedam] Sprzątanie po zmarłym zgonie
[Sprzedam] Suknia ślubna
[Sprzedam] Wózek Tako Jumper
[Dam prace] praca w restauracji
[Nieruchomości] Sprzedam mieszkanie
[Nieruchomości] Zgubiono legitymacje szkolną
[Dam prace] Praca w odszkodowaniach
[Szukam pracy] Korepetycje z TPL-u Częstochowa
[Nieruchomości] Sprzedam mieszkanie
[Sprzedam] Wózek Roan Marita głeboko-spacerowy
[Sprzedam] Sprzedam baleriny włoskiej firmy Bagatt
[Dam prace] OFERTA PRACY ! Duże zarobki !
[Kupie] KUPIE stare ordery,medale
[Szukam pracy] Licencjonowany doradca zawodowy
[Oddam] Ratujemy nóżkę Rayyana
[Sprzedam] Kostka granitowa,kamień murowy. Tanio!!!
[Sprzedam] Sprzedania Xperię mini pro
[Sprzedam] Sprzedam trampki converse
[Sprzedam] Sprzedam samochód
Zdrowie
Tylko jedna bramka padła w meczu Rakowa z Polonią Bytom
Bezpłatna kolonoskopia - przebadaj się !
Reklamy